افزایش فوتی‌ها و کاهش بستری‌های جدید کرونا در استان اردبیل

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
افزایش فوتی‌ها و کاهش بستری‌های جدید کرونا در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: با وجود اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه ستاد مقابله با کرونای استان در سه هفته گذشته، تنها در تعداد بیماران بستری جدید کاهش رخ داده ولی آمار جان‌باختگان مبتلا به کووید.19 افزایش یافته و همچنان 2 رقمی است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، سومین هفته اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان اردبیل امروز به پایان می‌رسد ولی آخرین آمار مبتلایان به کووید 19 در این استان نشان می‌دهد که در مورد بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی و نیز تعداد فوتی‌ها کاهشی رخ نداده است.

بررسی چهار شاخص تعداد فوتی‌ها، آمار بیماران بستری جدید، تعداد بیماران بدحال بستری و مجموع بیماران بستری در سه هفته گذشته نشان می‌دهد که استان اردبیل به رغم اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه سه هفته‌ای همچنان در وضعیت قرمز و بحرانی شیوع کرونا قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در ادامه وضعیت قرمز شیوع کرونا، در 24 ساعت گذشته، علاوه بر فوت 13 نفر از بیماران کرونایی و بستری شدن 57 بیمار جدید، 78 بیمار بدحال و در مجموع 434 فرد مبتلا به کووید.19 در مراکز درمانی این استان در حال طی مراحل درمانی هستند.

براساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، وضعیت قرمز شیوع کرونا در این استان ادامه دارد و بر اساس آخرین آمار، تاکنون یک‌هزار و 164 نفر در این استان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

13 روز پیش تعداد فوتی‌های کووید.19 در استان اردبیل در رکودی کم‌سابقه به 22 نفر فوتی در یک شبانه‌روز رسیده بود ولی آمار امروز 9 نفر کمتر از این رکورد است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با 22 فوتی و بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا نیز در 25 آبان ماه با 113 نفر به ثبت رسیده است.

بنا به اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، این استان هم‌اینک در زمینه شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و بر اساس گزارش رسمی، شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد و بیله‌سوار در وضعیت قرمز و شهرستان‌های گرمی، خلخال، مشکین‌شهر، نمین، نیر، کوثر، سرعین و اصلاندوز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به روند افزایشی و نگران‌کننده شیوع بیماری کرونا در این استان در ادامه موج سوم همه‌گیری کووید.19 گفت: ظرفیت مراکز درمانی استان اردبیل برای پذیرش بیماران کرونایی تکمیل شده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به ترخیص 55 نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان پس از بهبودی نسبی در 24 ساعت گذشته اظهار کرد: کاهش نیافتن تعداد بستری افراد بدحال مبتلا به کرونا نگران‌کننده است.

وی بیان کرد: مردم برای کنترل بیماری کرونا باید احتیاط بیشتری کرده و با جدیت بالا، مقررات اعلام شده از جمله استفاده از ماسک و فاصله فیزیکی حداقل 1.5 متری را رعایت کنند.

دکتر حبیب‌زاده همچنین وضعیت این استان را در زمینه شیوع کرونا، بحرانی خواند و اضافه کرد: با توجه به روند رو به صعود و روزانه شیوع کرونا، همراهی مردم و رعایت پروتکل‌های کنترل این بیماری بسیار ضروری است.

به گزارش ایرنا، شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل در پی همکاری مردم از طریق رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و با ابتلای روزانه 30 تا 40 بیمار تا یک ماه پیش در وضعیت پایدار قرار گرفته بود ولی از حدود 6 هفته قبل روند صعودی ابتلا آغاز شده که ادامه دارد.

آمار بستری همزمان بیماران مبتلا به کرونا در استان یک میلیون و 250 هزار نفری اردبیل، تابستان امسال به 432 مورد رسیده بود که این رکورد در روزهای اخیر شکسته و 17 روز پیش به 503 مورد رسید.

برچسب‌ها