انتقادات صریح جواد امام از هیات‌های اجرایی: مسیر در پیش گرفته شده را اصلاح کنید / موسوی لاری: کاندیدا نداشته باشیم، لیست نمی‌دهیم

وب‌گاه خبر آنلاین مشاهده در مرجع
انتقادات صریح جواد امام از هیات‌های اجرایی: مسیر در پیش گرفته شده را اصلاح کنید / موسوی لاری: کاندیدا نداشته باشیم، لیست نمی‌دهیم

فارس نوشت: جواد امام گفت: فلسفه وجودی ما در انتخابات است اما این که کاندید ای نداشته باشیم قرار باشد کاندیدای دیگران را با خودشان رقابت دهیم تا امروزعقلمان تائید نکرده است، ما توجه به انتظارات جامعه معتقدیم مسیر ناصوابی که هیات های اجرایی رفتند اصلاح شود.

جواد امام فعال سیاسی اصلاح طلب در دومین نشست شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان با رابطان استانی با بیان اینکه، اعتماد به جریان های سیاسی کمرنگ شده است، گفت: اصلاح‌طلبان خیلی در دولت نقشی نداشتند؛ اصلاح طلبان هم مانند مردم به دولت اعتماد کردند. از اقدام خود پشیمان نیستیم اما متناسب با آن اعتماد و اقبالی که از سوی مردم و اصلاح طلبان وجود داشت، دستاوردی حاصل نشده است.

مردم موتور محرک در انتخابات هستند

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های جدی و اعتراضاتی که امروز اتفاق می‌افتد در خصوص عملکرد هیات‌های اجرایی و اگر ریشه‌یابی دقیقی حاصل شود، ریشه آن به نظارت‌های استصوابی بازمی‌گردد. قانونگذار تمام تلاشش این بود که مردم در انتخابات نقش داشته باشند زیرا مردم موتور محرک و برگزار کننده انتخابات هستند.

وی افزود: در قوانین جاری کشور پیش‌بینی شده بود فرمانداران از طریق دعوت از معتمدین مردم تشکیل هیات اجرایی دهند اما بعد از نظارت استصوابی که در مجلس پنجم تصویب شد، که البته قبل از آن هم در مجلس چهارم بدون قانون، تعدادی زیادی از نمایندگان دور سوم حذف شدند. اما بعداز مجلس پنجم گفته شد معتمدین مردم نیز باید به تایید هیات‌های نظارت برسند که این خود چالش اصلی انتخاب معتمدین شد.

رئیس کارگروه استانهای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، گفت: در چندین دوره گذشته این اتفاق افتاد و متاسفانه در اواخر مجلس نهم، هنگامی که با اقبال مردم مواجه نشد، نمایندگان آن طرحی ارائه دادند مبنی بر اینکه معتمدین را فرمانداران بعد از تشکیل جلسه انتخاب کنند. علی‌الظاهر باید وزارت کشور استسفاری از مجلس بگیرد که هدف قانون گذار از این جلسه چیست، اما صورت نمی‌گیرد و هیات‌های نظارت به اتفاق وزارت کشور با هم هماهنگ و توافق می‌کنند و می گویند با تشکیل جلسه در هیات‌های اجرایی دادستان و مدیر کل ثبت احوال نسبت به دعوت از معتمدین اقدام کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از فرمانداران مقاومت کردند اما بسیاری هم به اتفاق دادستان، افراد را انتخاب و دعوت کردند و آن جا هم که نظر واقع نشد و همانجا هم هیات‌های نظارت آمدند و افراد را رد کردند متاسفانه بازهم به این مرحله بسنده نکردند و در این دوره اتفاقی که افتاد ما فکر می‌کنیم که خودمان هم توجه کافی را نداشتیم و بی‌دقتی انجام دادیم.

 هیات اجرایی مسیر ناصواب در پیش گرفته شده را اصلاح کند

وی ادامه داد: این دوره هم اتفاقی که افتاد این بود اگر همه افراد را براساس قانون رد کنند، کسی نمی‌تواند اعتراض کند. هیات‌های اجرایی به مواردی پرداختند بیش از آن چیزی بوده که هیات‌های نظارت در دوره های قبل به آن می‌پرداختند و امیدواریم با رایزنی‌هایی که آقای عارف دارند، باتوجه به ریاست شورا، مسئولیت‌شان در مجلس و جایگاه مورد اعتمادی که در نظام دارند، بتوانند تجدیدنظری بگیرند تا مر قانون اجرایی شود.

امام ادامه داد: از دوستان در استانها خواستیم که وضعیت استانها و آمارها را در اختیار ما قرار دهند. نکاتی را دوستان اشاره و بحثی که مطرح کردند و آقای عارف هم تاکید کردند این است که با توجه به محدودیت زمانی که وجود دارد کارهای اجرایی هرچه زودتر انجام و شوراهای شهرستانها هرچه زودتر تشکیل شوند تا بتوانیم کارها را سریع آغاز کنیم.

وی با اشاره به «طرح سرا» گفت: باتوجه به محدودیت زمانی که وجود دارد دوستان هرچه سریعتر اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی را به ما برای ثبت‌نام در سامانه تحویل دهند.

وی در خاتمه بیان کرد: بارها تاکید شده است بحث وحدت و همدلی بسیار مهم است. فلسفه وجودی ما در انتخابات است اما این که کاندید ای نداشته باشیم قرار باشد کاندیدای دیگران را با خودشان رقابت دهیم تا امروزعقلمان تائید نکرده است، ما توجه به انتظارات جامعه معتقدیم مسیر ناصوابی که هیات های اجرایی رفتند اصلاح شود

کاندیدا نداشته باشیم، لیست نمی دهیم

همچنین حجت‌الاسلام «عبدالواحد موسوی لاری» وزیر کشور دولت اصلاحات، در همایش سراسری شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان گفت: اکثریت جامعه ما خواستار تغییر و اصلاح است. لیست دادن در این انتخابات منوط به این است که ما کاندیدا داشته باشیم. این یک حرف کاملا منطقی است و جای تفسیر ندارد. متأسفانه این دوره از انتخابات وزارت کشور و هیأت های اجرایی بسیار بد عمل کردند. اینکه ما احراز نکردیم چه حرفی است؟

موسوی لاری ادامه داد: ما در دوره های قبل هم مشکل داشتیم اما مطمئنا این دوره مشکلات ما تشدید شده و به مراتب نسبت به دوره های قبل بیشتر است. همینکه تا اینجا آمدیم و این شورا را تشکیل دادیم معنی آن شرکت در انتخابات است.

وی تصریح کرد: شورای عالی جبهه اصلاح طلبان به عنوان نماد ائتلافی جریان اصلاحات است. این شورا نیروی جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی است. استان ها و شهرستان ها بررسی دقیق داشته باشند. شوراهایی که تشکیل نشده در اولین فرصت تشکیل شوند. اگر کاندیدا داشتیم شرکت می کنیم و اگر نداشتیم به طور طبیعی لیستی نخواهیم داشت.

27215

کد خبر 1335477
انتقادات صریح جواد امام از هیات‌های اجرایی: مسیر در پیش گرفته شده را اصلاح کنید / موسوی لاری: کاندیدا نداشته باشیم، لیست نمی‌دهیم 2