فرهنگی وب‌گاه تابناک

فرهنگی وب‌گاه تابناک

جلوه‌ای از اخلاص سردار حجازی در افطاری فرماندهان

حجازی در عین حال همواره چهره‌ای با اخلاق حسنه بود و لبخند همواره بر لبان این فرمانده نقش بسته بود؛ لبخندی که ظاهرا با الزامات فعالیت نظامی هم‌خوانی نداشت، اما او میان این دو پیوند زده بود و بدین ترتیب بر قلب سربازانش فرماندهی می‌کرد. آنچه مشاهده می‌کنید بخشی از روایت حضور این فرمانده در افطار فرماندهان است که در خانه سردار محسن رضایی با حضور فرماندهان سپاه پاسداران برگزار شد.

داستان شکارچیانی که در دل دریا شکار می‌شوند

ساخته صد میلیون دلاری ران هاوارد یک داستان ماجراجویانه را روایت می‌کند که چیزی فراتر از یک داستان دریایی است و آنچنان به نقاط تاریکی می‌رسد که تصور می‌شود با افسانه‌ای بیش طرف نیستیم، اما از قضا آنچه بر پرده به تصویر کشیده می‌شود، بر اساس یک داستان واقعی است.

«هوانورد» روایتی از زندگی عجیب کارگردانی که «هرکولس» را ساخت

ساخته مارتین اسکورسیزی، روایتی از زندگی هاوارد هیوز است که با ساخت هواپیمای مشهور هیوز اچ -4 هرکولس نام خود را در تاریخ صنعت هوانوردی ثبت کرد؛ کاراکتری که نقشش را لئوناردو دیکاپریو با تبحر بازی کرده و تصویری باورپذیر و بسیار نزدیک نسبت به این شخص را ارائه کرده است، اما فیلم تنها به بازی درخشان دیکاپریو خلاصه نمی‌شود...

نقش‌آفرینی محسن کیایی در این فیلم به تازگی پایان یافته و حضور سایر بازیگران در مقابل دوربین همچنان ادامه دارد. میرکریمی که تعدادی از بازیگران فیلم جدیدش را در پی انتشار فراخوان انتخاب کرده است، با این اثر نیز مانند ساخته‌های قبلی خود چند چهره تازه به سینمای ایران معرفی خواهد کرد.

وی اضافه می‌کند: این کتاب دارای فصول مختلفی است از جمله: مراحل سیر و سلوک عارفانه شهید حاج قاسم سلیمانی، وصیت‌نامه آن شهید بزرگوار، خاطراتی که یا خود شهید نقل کرده یا همرزمانش از این شهید بزرگوار نقل کرده‌اند و... ضمنا بخشی از خاطرات این کتاب برای نخستین مرتبه منتشر می‌شود.

اکبر عالمی، هنرمند پیشکسوت درگذشت

او مدتی ریاست لابراتوار وزارت فرهنگ و آموزش عالی و مسئولیت لابراتوارهای سازمان صدا و سیما را نیز عهده‌دار بود و مانع از نابودی این آرشیوهای مهم شد.

اکران آنلاین رستاخیز در محرم و صفر، فرصتی که از دست رفت

به تازگی علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد فارابی در پاسخ به اینکه فارابی چقدر برای خرید این سهم هزینه کرده، گفته است: «ما 60 درصد این فیلم را خریداری کردیم که مبلغ پرداخت شده برای آن تقریبا 17 میلیارد تومان بود. فیلم، شرکای خارجی و هزینه‌های تولید بسیار بالایی هم داشت...»

محصول شتاب دهنده در سینمای ایران چه خواهد بود؟

این شتاب دهنده‌ها معمولا توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود اما غالبا دولت‌ها منابع مالی را به این شتاب‌دهنده‌ها تزریق می‌کنند، تا بدین ترتیب ظرفیت‌های تازه برای اشتغال زایی شکل بگیرد. در این میان سازمان سینمایی با محوریت بنیاد سینمایی فارابی در پی راه اندازی شتاب دهنده‌ای برای پروژه‌های سینمایی است

مارال دوستی نویسنده و پژوهش‌گر، کتابی درباره حافظ تالیف می‌کند

مارال دوستی نویسنده و پژوهشگر که سال‌ها در رادیو حضور موثر داشت، پیش تر با حضور موثر در برنامه‌های رادیو شب و اجرای گرم در پرانتز باز برای عموم شناخته‌تر شد. او با اجرای برنامه کاغذ‌رنگی شبکه چهار نشان داد نبض مخاطب امروز را در اختیار دارد. کوشش او برای نگارش کتابی درباره حافظ قابل توجه و پیگیری است.

چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «موج» کیش به دبیری ابراهیم حصاری در 2 بخش فیلم کوتاه و فیلمنامه با موضوع سفر و گردشگری و نگاه ویژه به دریا 28 بهمن لغایت 1 اسفندماه 1399 در جزیره کیش برگزار می شود.

پروژه‌های سینمایی در چهلمین سال دفاع مقدس به سرانجام نرسید؟

افزایش شدید هزینه تولید در سینمای ایران متاثر از تورم، در کنار عدم تامین و تخصیص اعتبارات سازمان‌های فعال در این عرصه، عملا این قلمرو را از مدعیان خالی کرد.

حاج حسین همدانی یک فرمانده تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی بود / در ده سال آینده، باید فضا را برای نسل سوم و چهارم باز کنیم و مسئولیت بپذیرند / در صحنه جنگ، امکان حریت و توانایی مخالفت را برای بچه‌ها باز گذاشته بودیم

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: ما در جنگ، با برادرانمان یکی شده بودیم. رابطه ما ولایی بود و حرف فرماندهان را حرف امام حساب و اعتماد می کردند. وقتی به آقای همدانی در جزایر بوارین گفتم که آن قطعه را حفظ کنید، سه روز مقاومت کرد تا لشکرهای دیگر، مسیر شلمچه را باز کردند.

جایزه بزرگ مجله «ال» به «یلدا» رسید

جایزه بزرگ سینمای مجله ال از 10 سال پیش به فیلم برگزیده این نشریه اهدا می شود. امسال و در دهمین مسابقه این جایزه، از میان بیش از 100 فیلم اکران پاییز 2020 در فرانسه، هشت فیلم به بخش مسابقه راه یافتند که «یلدا» یکی از این فیلم ها بود که سرانجام توانست با کسب اتفاق آرای مثبت هیات داوران، جایزه بزرگ را برای اولین بار نصیب فیلمی از ایران کند.

سینمای هنروتجربه الگویی موفق و پیشرو از اعتماد به شایستگان حوزه هنر و مستند در ایران و منطقه است. به شورای سیاست گذاری و ستاد اجرایی گروه سینمایی و اصحاب سینما در ایران تبریک می گویم امیدوارم سینمای مستند و هنر و تجربه ایران بیش از پیش بدرخشد و جامعه از خدمات آن بهره مند باشد.

مرغ سحر / قاصدک / مهر تو / وفا / سوگند / فریاد / نیریز / چشم یاری / بهار دلکش / سمن بویان / گفتم غم تو دارم / غم عشق / بشنو از نی / بی‌همگان به سر شود / یاران موافق / بوسه‌های باران / نیست چو من شیدایی / رندان سلامت می‌کنند / صنما جفا رها کن

«تابناک» به مناسبت بدرود حیات این چهره شاخص موسیقی ایران، مروری بر سی قطعه موسیقی منتخب از مجموعه قطعات استاد شجریان که پیش از این در «تابناک» منتشر شده بود، می‌نماید؛ آثاری که با خود خاطراتی را برای گروهی از مردم به ویژه دوستداران این استاد آواز ایرانی به همراه دارد.

استاد محمدرضا شجریان بدرود حیات گفت

شایعه درگذشت این استاد برجسته موسیقی ایران در دوره بیماری این استاد که چندین سال تداوم داشت بار‌ها منتشر شد؛ اما این بار، این اتفاق تلخ به واقع رخ داد و جامعه موسیقی ایران در غم از دست دادن این چهره شاخص موسیقی ایران، عزادار شد. خبر درگذشت محمدرضا شجریان توسط همایون شجریان، فرزند این هنرمند تایید شد و او با انتشار عکسی سیاه نوشت: «خاک پای مردم ایران به دیدار معشوق پرواز کرد».