حضور مسافران در مناطق ییلاقی مهریز ممنوع شد

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
حضور مسافران در مناطق ییلاقی مهریز ممنوع شد

یزد - ایرنا - فرماندار مهریز گفت: با شیوع موج جدید کرونا به منظور پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری کووید -19، از عصر امروز (پنجشنبه) تا جمعه شب هفته جاری هرگونه تردد مردم و مسافران به روستاهای ییلاقی این شهرستان ممنوع است.

رضا زارع زاده مهریزی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مردم خواست برای پیشگیری از شیوع کرونا و تامین حفظ سلامتی مردم ساکن در مناطق روستایی بخش مرکزی از حضور در دهستان های ارنان، میانکوه، بهادران، تنچگنار و خورمیزات پرهیز کنند.

وی با اشاره ه اینکه تمامی جاده‌های منتهی به مناطق روستایی شهرستان بسته است و ماموران پلیس وظایف قانونی خود را در نظارت و کنترل هرگونه تردد وسایل نقلیه و مسافران انجام می‌دهند، تداوم همراهی و همکاری مردم و مسافران برای مهار بیماری کووید -19 را خواستار شد.

بیشتر روستاهای کوهپایه‌ای شهرستان های مهریز و تفت در دامنه ارتفاعات شیرکوه استان یزد قرار دارد و مرتفع ترین قله آن 4075 متر ارتفاع دارد و دربرخی روزهای تعطیل حدود 200 هزار نفر به این روستاها سفر می‌کنند.

شهر مهریز از ادغام و به هم پیوستن پنج سکونتگاه به نام‌های مهرپادین، مزویرآباد، بغدادآباد، استهریج و منگاباد به وجود آمده است.

مهریز 600 اثر تاریخی شناسایی شده دارد و باغ پهلوان پور، قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو در فهرست آثار سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده است.

بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند و مرکز این شهرستان 55 هزار نفری در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

همچنین فرماندار تفت امروز در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که ورود هر نوع خودرو با پلاک بومی (54 و 64) یا غیربومی به مناطق ییلاقی این شهرستان مشمول جریمه سنگین است.

علی رضا نوکار افزود: ورود به مناطق ییلاقی این منطقه از ظهر امروز (پنجشنبه) تا غروب فردا (جمعه) ممنوع و متخلفان از این دستورالعمل جریمه می شوند.

به گفته وی ورود هر نوع خودرو با پلاک های بومی یا غیربومی از سوی دوربین های نظارت و همچنین گشت های پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) کنترل و خاطیان جریمه می شوند.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (پنجشنبه) گفت: با فوت 482 بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در 24 ساعت گذشته، شمار افراد متوفی قطعی به بیماری کووید - 19 در کشور به 46 هزار و 689 نفر رسید و 27 استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

سیما سادات لاری افزود: در 24 ساعت گذشته تا ظهر ششم آذر 1399 بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 13 هزار و 961 بیمار جدید شناسایی شدند که از این تعداد 2 هزار و 439 نفر نیاز به بستری در بیمارستان داشتند و با این حساب، مجموع بیماران کووید - 19 در کشور به 908 هزار و 346 نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون 633 هزار و 275 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین پنج هزار و 849 نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون پنج میلیون و 955 هزار و 724 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید - 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

محدودیت های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در 448 شهر شامل 160 شهر با وضعیت قرمز، 208 شهر با وضعیت نارنجی و 80 شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته اجرا می شود.

برچسب‌ها

پرونده خبری