فراکسیون حزب الله: مقاومت متعهد به دفاع از مرزهای حاکمیتی لبنان است

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
فراکسیون حزب الله: مقاومت متعهد به دفاع از مرزهای حاکمیتی لبنان است

تهران - ایرنا - فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان روز پنجشبه تاکید کرد که مقاومت در دفاع از مرزهای حاکمیتی لبنان متعهد است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، فراکسیون حزب الله در پارلمان در نشست هفتگی خود تأکید کرد، این مسؤولیت بر عهده دولت و نهادهای آن است تا مختصاتی که نقاط مرزی و فضای حاکمیت لبنان را تعیین می‌کنند، مشخص کنند.

فرکسیون حزب الله افزوده است، بی شک تثبیت مرزهای حاکمیتی سرزمینی و دریایی به یک هماهنگی ملی محکم و متعادل احتیاج دارد که مبنایی محکم برای تحکیم حق حاکمیت لبنان بی هیچ کمی و کاستی را تشکیل دهد.

حزب الله تأکید کرده است، مقاومت همیشه متعهد به نقش خود در دفاع از مرزهای حاکمیتی است که دولت مطابق با سازوکار قانونی بین المللی به شکل نهایی نزد سازمان ملل تثبیت کرده است.

میشل عون رییس جمهور لبنان هفته گذشته بر لزوم پایبندی خود به حفظ حاکمیت، حقوق و منافع این کشور بویژه درخصوص پرونده مرزهای دریایی تاکید کرد.

رییس جمهور لبنان درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی، خواهان تکیه به کارشناسان بین المللی مطابق قوانین بین المللی و پایبندی به عدم اجرای فعالیت های نفتی و گازی و عدم هرگونه عملیات اکتشاف در حوزه گازی «کاریش» و آبهای مجاور آن از سوی طرف مقابل شد.

مذاکرات غیرمستقیم لبنان با رژیم صهیونیستی به سرپرستی و میانجیگری آمریکا و زیر چتر سازمان ملل پس از برگزاری چهار جلسه در مقر سازمان ملل در " راس الناقوره " دورترین نقطه واقع در جنوب غرب لبنان هم اکنون متوقف مانده است زیرا هیات لبنانی علاوه بر 860 کیلومتر مورد اختلاف میان دو طرف خواستار یک هزار و 430 کیلومتر بیشتر شده است.

هیات لبنانی چند هفته پیش اعلام کرد که مذاکرات را از سر نخواهد گرفت مگر آنکه در مصوبه ای که دولت لبنان در سال 2010 به سازمان ملل ارائه داد، اصلاحاتی صورت گیرد.

هیات مزبور اعلام کرد: این مصوبه اصلاح شده سلاح ما جهت کسب پیروزی در مذاکرات است.

رییس جمهور لبنان در روز سه شنبه هفتم بهمن ماه 1399 در دیدار با «دوروثی شیا» سفیر آمریکا در بیروت با اعلام آمادگی کشورش برای از سرگیری مذاکره غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی برای تعیین مرزهای دریایی جنوبی تاکید کرد: موضع لبنان برای از سرگیری جلسات مذاکره بر اساس پیشنهادات ارائه شده در جلسات قبلی است.

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است به گونه ای که نظر داشتن این رژیم از سال 1948 به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی بر هیچ کس پنهان نمانده است.

بر همین اساس رژیم اشغالگر قدس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد به کرسی نشاندن اهداف خود برآمد اما مقاومت لبنان دشمن صهیونیستی را از ادامه دادن به سیاست توسعه طلبانه اش بازداشت و از تحقق یافتن زیاده خواهی‌های این رژیم جلوگیری به عمل آورد.

هیات مذاکره کننده لبنانی و رژیم صهیونیستی تا کنون برای ترسیم مرزهای آبی چهار دور مذاکره غیرمستقیم برگزار کرده‌اند.

قرار بود پنجمین دور از این مذاکرات غیرمستقیم دوم دسامبر (12 آذر 99) برگزار شود اما بنا به دلایلی لغو شد و این امر به تاخیر افتاد.

چهارمین دور این مذاکرات غیرمستقیم نیز 21 آبان 99 در منطقه الناقوره در جنوب لبنان برگزار شد.

نخستین دور از مذاکرات غیرمستقیم میان دو طرف روز چهارشنبه 23 مهر 99 در مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفیل) در شهرک ساحلی «الناقوره» در جنوب این کشور با نظارت «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور میانه برگزار شد.

*س_برچسب‌ها_س*