نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی»

وب‌گاه مشرق نیوز مشاهده در مرجع
نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی»

4 آذر سال 1357 شمسی، «کارتر» چون هیچ‌کاری نمی‌توانست انجام دهد از «سیا» انتقاد کرد که چرا نتوانسته حوادث ایران را پیش‌بینی کند.

به گزارش مشرق،سرمایه‌گذاری آمریکا روی پهلوی دوم و آن همه سلاح و تجهیزات که به وی فروخته بودند برای محمدرضا پهلوی و برای آمریکایی‌ها این خیال خام را ایجاد کرده بود که پهلوی نرفتنی است! اینطوری شد که وقتی ناآرامی‌ها در ایران شدت گرفت و معلوم شد وضعیت چنین نخواهد ماند، پهلوی دوم و «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا و باقی دوستانشان یکه خوردند که چه خبر است! از همه گیج‌تر «سیا» بود که چندماه پیش از انقلاب ایران به کارتر گزارش داده بود که پهلوی حداقل تا 10 سال آینده حاکم ایران خواهد ماند و در ایران نشانه‌ای از انقلاب یا مقدمات یک انقلاب وجود ندارد! به همین دلیل هم بود که کارتر از «سیا» دلخور شد که پس چه‌کار می‌کنید؟ نامه‌های رسمی و محرمانه هم برای رئیس «سیا» و وزیر امور خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت که عملکرد خود و اداره‌های زیرنظرشان را بازبینی کنند و نتیجه را به وی خبر بدهند.

کارتر از «سیا» انتقاد کرد که چرا نتوانسته تحولات منجر به انقلاب ایران را پیش‌بینی کند

رمز پیروزی مردم را نفهمیدند!

فقط کارتر نبود؛ شاه لرزان ایران هم شوکه شده بود. می‌گویند در بحبوحه انقلاب ایران، مدام از مشاوران و وزیرانش می‌پرسیده چطور شد که مردم این‌قدر ناراضی و عصبانی هستند. نمی‌توانسته درک کند که چقدر مردم هشیار و آگاهند و خطاهایش را بهتر از خودش دیده‌اند و شناخته‌اند و به یاد دارند. می‌گویند روزهای آخر، ساعت‌ها از پنجره کاخش بیرون را می‌نگریسته و لابد به توهمش درباره خوشحالی مردم ایران از فساد پهلوی‌ها فکر می‌کرده! مردم خیلی خوب می‌دانستند که تغییر در راه است، ولی در تمام این مدت، شاه و آمریکا نتوانستند بفهمند چرا آن همه سلاح و تجهیزات نظامی، آن همه رعب و وحشتی که ساواک در ایران راه انداخته بود و آن همه حرف‌های گنده‌گنده و ادعاهای گوش پرکن شاه و اطرافیانش درباره دروازه‌های تمدن نمی‌تواند رژیم پهلوی را سر پا نگه دارد. رمز پیروزی مردم را نفهمیدند و نفهمیدند که مردم، خود رمز پیروزی‌اند.

کارتر در کاخ نیاوران برای سرکوب بیش‌تر مخالفان به شاه روحیه داد و ایران را «جزیره ثبات» نامید

درهای بسته جلوی کارتر!

سرانجام بزرگ‌مردی که به خدا و مردم تکیه کرده بود، پیروز شد. ولی شاه بیچاره که به آمریکا تکیه کرده بود، آواره شد و رسوای جهان شد. کارتر بیچاره هم که به گزارش‌های «سیا» تکیه کرده بود، پیش و پس از انقلاب ایران هر کاری کرد به در بسته خورد؛ فقط یک نمونه‌اش ماجرای عملیات طبس! کارتر همین‌طوری‌ها شد که نتوانست برای دور دوم رئیس‌جمهور شود و جزو روسای‌جمهور یک‌دوره‌ای تاریخ آمریکا شد.

شکست «عملیات پنجه عقاب» که در ایران به «عملیات طبس» معروف است یک شکست سیاسی و رسوایی بزرگ برای کارتر و آمریکا تلقی شد

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز 4 آذر مصادف با 24 نوامبر میلادی و 8 ربیع‌الثانی هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ولادت باسعادت امام حسن عسکری (ع) در سال 232 قمری

زادروز حکیم بزرگ «سیدمرتضی کشمیری» در سال 1268 قمری

رحلت عالم ربانی «شیخ الشریعه اصفهانی» در سال 1339 قمری

زادروز «باروخ اسپینوزا» فیلسوف مشهور هلندی در سال 1632 میلادی

درگذشت «جبار باغچه‌بان» بنیانگذار نخستین مدرسه ناشنوایان در ایران در سال 1345 شمسی

منبع: فارس
نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی» 2
نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی» 3
نکته مهمی که نه «کارتر» فهمید نه «سیا» نه «پهلوی» 4