کاشان و آران و بیدگل نیازمند شهرک گلخانه‌ای است

خبرگزاری ایرنا مشاهده در مرجع
کاشان و آران و بیدگل نیازمند شهرک گلخانه‌ای است

کاشان - ایرنا - نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدودیت منابع آبی در این منطقه، از مسوولان خواست هر چه سریعتر شهرک گلخانه‌ای در شمال استان اصفهان ایجاد کنند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد روز پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و آب کاشان و آران و بیدگل افزود: این شهرستان‌ها اکنون با داشتن اراضی حاصلخیز از منابع آبی سطحی و زیرزمینی مناسب برخوردار نیستند و لازم است تا کشت گلخانه‌ای در این حوزه توسعه یابد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش کشاورزی در کشور مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: انتظار می‌رود این بخش همانند صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی توضیح داد: همانطور که نسبت به صنعتگران به عنوان تولیدکنندگان کشور نگرش حمایت و ارایه کمک‌های لازم وجود دارد باید به کشاورزان هم به عنوان تولیدکنندگان ارزشمند کشور توجه و در راستای رفع بیش از پیش مشکل‌های آنان تلاش شود.

نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش 2 برابری کشت گلخانه‌ای در اصفهان در یک دهه گذشته اظهار داشت: کشت گلخانه‌ای در این استان از یکهزار هکتار به افزون بر 2 هزار هکتار افزایش یافته و اگر چه مثبت اما بسیار کم است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل محدودیت زیادی در حوزه آب وجود دارد که ضرورت توسعه بیش از پیش کشت گلخانه‌ای را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایجاد شهرک گلخانه‌ای در منطقه کاشان و آران و بیدگل یک ضرورت است گفت: نهادهای مربوطه هم باید در ارایه مجوزها سرعت بیشتری به خرج دهند و موجب دلسردی کشاورزان نشوند.

‌راه اندازی شهرک کشاورزی - گلخانه ای در آران و بیدگل در مرحله امکان‌سنجی است

فرماندار آران و بیدگل نیز اظهار داشت: بخش‌های کشاورزی، صنعت، خانگی و فضای سبز به ترتیب 87، 6، 6 و یک درصد مصرف منابع آبی این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند وبر این پایه باید مصرف آب در بخش کشاورزی مدیریت شود.

اسماعیل بایبوردی به امکان‌سنجی راه‌اندازی شهرک کشاورزی - گلخانه‌ای با هدف مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی و اجرایی کردن مدل‌های مختلف کشت گلخانه‌ای از جمله هیدروپونیک (آب‌کشت) و آیروپونیک (هوا کشت) برای کشت محصول‌هایی از جمله زعفران، گیاهان دارویی و صیفی‌جات در آران و بیدگل اشاره کرد و افزود: این شهرستان در بخش تولیدات زراعی و باغی، سالانه 86 هزار تن محصول شامل 81 هزار تن گندم، جو، سبزی، صیفی‌جات و پنبه در بخش زراعی و پنج هزار تن محصول در بخش باغی شامل پسته، انار، گل‌محمدی، زعفران، خرما و محصولات گلخانه‌ای روانه بازار می‌کند.

وی بیان اینکه از 21 هزار هکتار سطح کشت آران و بیدگل، حدود پنج صدم درصد (11 هکتار) کشت گلخانه‌ای است افزود: برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی این شهرستان رفتن به سمت ترویج کشت گلخانه‌ای به عنوان تنها راه مقابله با کم آبی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است.

فرماندار آران و بیدگل کشت گیاهان دارویی، زعفران و پسته را با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان به صرفه دانست و اضافه کرد: تولید سالانه زعفران آران و بیدگل در شرایط کنونی 40 کیلوگرم است.

وی خاطر نشان کرد که تلاش می‌شود تولید زعفران و گیاهان دارویی کم‌آب‌بر در شهرستان آران و بیدگل تا سال 1404 به 400 کیلوگرم برسد.

وی از آب و خاک به عنوان 2 محدودیت بزرگ بخش کشاورزی آران و بیدگل نام برد و یادآور شد: اجرای روش‌های آبیاری نوین و تجمیعی در سطح 600 هکتار از زمین‌های کشاورزی در سال گذشته از جمله اقدام‌ها در بخش کشاورزی در راستای این محدودیت‌ها است.

بایبوردی همچنین با اشاره به اهمیت بیمه کشاورزی در هنگام بروز بحران‌هایی از جمله سیل، بر فرهنگ‌سازی ضرورت استفاده از این بیمه تاکید کرد و آسیب‌شناسی علاقه‌مند نبودن کشاورزان به این مهم را خواستار شد.

نزدیک به 21 هزار هکتار زمین قابل کشت در شهرستان آران‌وبیدگل وجود دارد که از این میزان، 14 هزار و 500 هکتار زمین زیر کشت قرار دارد.

برچسب‌ها

کاشان و آران و بیدگل نیازمند شهرک گلخانه‌ای است 2